تاریخ : دوشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۰ 8 رمضان 1442 Monday, 19 April , 2021
2

مراتب ذکر قلبی (مرتبه اول)

  • ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹
مراتب ذکر قلبی (مرتبه اول)

مراتب ذکر قلبی مرتبه اول: انجام واجبات و ترک محرمات اگر کسی به واجبات و محرمات، همان طوری که خداوند فرموده عمل کند، به ذکر قلبی ورود پیدا می کند. مرتبه اول یاد قلبی، توجه به شریعت و مواجهه با محرمات و واجبات است. محرمات ، خدای نکرده زمینه رشوه، بالا کشیدن پول و زمینه […]

مراتب ذکر قلبی

مرتبه اول: انجام واجبات و ترک محرمات

اگر کسی به واجبات و محرمات، همان طوری که خداوند فرموده عمل کند، به ذکر قلبی ورود پیدا می کند. مرتبه اول یاد قلبی، توجه به شریعت و مواجهه با محرمات و واجبات است. محرمات ، خدای نکرده زمینه رشوه، بالا کشیدن پول و زمینه دروغ و … هستند.

شخصی به بنده زنگ زده بود و می گفت که حاج آقا! اداره ما شرط گذاشته اند که اگر بچه تان شش ماهه باشد، یک وام سی چهل میلیونی می دهند. ما فقط یک ماه کم داریم، این هم خیلی مهم نیست و می گویند مشکلی ندارد. گفتم من نمی دانم ، خودت بهتر میدانی، بالأخره می خواست سی میلیون پول بگیرد و مشکلاتش را حل کند. اما این کار را نکرده بود. این می شود ذکر قلبی

وقتی حرام و حلال الهی آمد، انسان آنجا خودش را نشان میدهد. انسان ذکر زبانی می گوید، اما همه این ها را به کار می برد. ذکر زبانی خیلی مهم نیست.
امام صادق علیه السلام فرمودند: از سخت ترین چیزهایی که خدا بر بندگانش واجب فرموده، یاد بسیار خودش است که او را فراوان یاد کنند.

لذا به یاد خدا بودن سخت است؛ آن هم نه ذکر لفظی بلکه یاد خدا در حلال و حرام

منبع: کتاب شوق عشق، صفحه ۹۷، استاد غفاری

لینک کوتاه : https://marefatenafs.ir/?p=501476

نوشته های مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.

lightbox