تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021
15

کیفیت وصول به مقامات توحیدی و معنوی

  • ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳
کیفیت وصول به مقامات توحیدی و معنوی

برای اینکه محل بحث و کلام روشن شود، قبل از ورود به بحث باید نکات زیر را با دقت مدنظر قرار دهیم: اولا: هر مقامی برای هرعارفی به دست می آید به وسیله ی اسماء الله یعنی اهل بیت(ع) است؛ لذا رسیدن عارف به این مقامات «بالوراثة» است و عارف، وارث مقامات آنها می شود. […]

برای اینکه محل بحث و کلام روشن شود، قبل از ورود به بحث باید نکات زیر را با دقت مدنظر قرار دهیم:
اولا: هر مقامی برای هرعارفی به دست می آید به وسیله ی اسماء الله یعنی اهل بیت(ع) است؛ لذا رسیدن عارف به این مقامات «بالوراثة» است و عارف، وارث مقامات آنها می شود.

من به سرچشمه ی خورشید نه خود بردم راه
ذره ای بودم و مهر تو مرا بالا برد

ثانيا: در این مقام و منزلت محمدی(ص) ومقام أحديت، فنای سالک در ذات احدیت به صورت حیثیت استهلاکی و نه اندماجی است.
ثالثا: اینکه در عبارات عرفا گاهی میگویند: به این مقامات می رسیم و گاهی می گویند، نمی رسیم؛ نرسیدن به مقام نبوت و امامت و رسیدن به مقامات معنوی را می گویند و این نیز به یک معنی تمام الفرق است و به یک معنی فرق خاصی نیست.

رابعا: رسیدن به مقامات ائمه(ع) به معنای هم عرض شدن با حضرات(ع) و ایجاد معصوم پانزدهم نیست، بلکه در طول ایشان هستیم.
خامسا: ائمه(ع) در عوالم قبلی به این مقامات رسیده اند، لذا این مقامات را تكوینا دارند، ولی ما باید به صورت تشریعی و با امتحانات متعدد به این مقامات برسیم
حال باید دید که آیا رسیدن به مقام لا اسمي ولا رسمی، مقام و منزلت محمدی، مقام محمود و… امکان دارد؟ با مراجعه به کتب و بیانات عرفا به این مساله برخورد می کنیم که آیا می توان به مقام و منزلت محمدی(ص) رسید یا خیر؟
حال هرکدام به زبان و بیانی خاص این مسأله را تبیین کرده اند، مثلا:

حضرت امام خمینی(ره) می فرمایند: «یکی از غصه های انبياء هم همین است که تعلیماتشان را نتوانستند آن طوری که تعليم اقتضا می کند به ثمر برسانند. پیغمبر می خواست همه ی مردم را علی بن ابی طالب کند ولی نمی شد.»

یا در تعبيرات علامه ی طباطبایی(ره) چنین است: «منصب نبوت و امامت، امری است اختصاصی، ولی وصول به مقام توحید مطلق و فناء در ذات احدیت که تعبیر از او به «ولایت» می شود، أبدا اختصاصی نیست و دعوت انبیاء و ائمه(ع) امت را بدین مرحله از کمال است.»

لینک کوتاه : https://marefatenafs.ir/?p=501073

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.

lightbox